Hakkında

Merhaba Arkadaşlar,

"Klasik gitar çalmak ister misiniz?" projesi benim yıllardır hayalini kurduğum bir projeydi. Bu hayal için yıllarca emek verdim dersem pek abartmış sayılmam. Her şey beni bu sanata aşık eden ve tüm inceliklerini öğreten klasik gitar hocam Ercan Taniş ile başladı. Ercan Hocam hayatımda tanıdığım en sanat aşığı kişidir. Yıllarca bana emek vermiş ve bunu da maddi manevi hiç bir karşılık beklemeden yapmıştır. Hiç bir zaman unutamam ailemin ekonomik düzeni bozulduğu yıllar da ben 12-13 yaşlarımdayken bana sahip olduğu okulun anahtarını verip giriş kapısının karşısında ki odayı göstermişti ve dedi ki: "Bu oda senin istediğin zaman gir istediğin kadar çalış, hiç bir şey düşünme!" O günden beri düşündüğüm bir şeydir "Klasik Gitar çalmak ister misiniz?" projesi. O gün hocamın bana öğrettiği bu güzel sanatı önce tüm Türkiye'ye sonra tüm Dünyaya yaymaya kendime söz vermiştim.

Eğitim konusunda şanslı olan müzisyenlerden biriyim. İlk hocam bana işin büyük kısmını öğretmişti ondan sonra yurt dışında ve yurt içinde prestijli okullar da kıymetli hocalar ile öğrenmeye devam etme fırsatı buldum. Bu eğitimler sırasında da öğretmeye ve öğrenmeye devam ettim.

2005 yılına kadar gitar derslerimde her zaman yabancı eğitim materyallerini kullanıyordum çünkü bize de öyle öğretilmişti. Bu eğitim kitapları daha çok 1900'lü yıllar da ve öncesinde yazılmış gitar parçalarının derlendiği gitar repertuvarlarıydı ama küçüklüğümden beri aklımda her zaman daha farklı tınılar ve ritm kalıpları vardı ayrıca temel eğitim ve müzik eğitimi eksiklikleri gitar eğitiminde büyük sorunlar olarak karşıma çıkıyordu. 2006 yılında kendi özgün eğitim metodu mu yazmaya başladım. Yazdığım etütleri ve geliştirdiğim eğitim yöntemlerini sürekli öğrenciler üzerinde denedim. Bu çalışmalar 2 yılımı aldı; 2006-2008 yılları arasında ücretsiz gitar eğitimi veren bir merkezde yaklaşık 700 öğrenci ile çalışma fırsatı buldum. 2008 yılında "Türk klasik gitar metotlarının incelenmesi" başlıklı akademik çalışmamı hazırladım. Ardından 2010 yılında "Klasik gitar çalmak ister misiniz?" gitar metodu yayınlandı. Sanayi mahallesi müzik eğitim projesi, Ağrı/Doğu Beyazıt müzik sınıfı projesi, Halkalı müzik akademisi, Sulukule müzik akademisi gibi eğitmen olarak aktif katıldığım projeler ardından bu yöntem ile binden fazla öğrenci ile çalışmış ve çok sayıda profesyonel müzisyen yetiştirmiştim.

"Klasik gitar çalmak ister misiniz?" projesi nedir? Basit bir cevap olarak klasik gitar eğitim projesi.

Biraz genişletirsek; klasik gitar öğrenmek isteyen bir kimsenin ihtiyacı olan her şeyin; temel müzik bilgisi, nota eğitimi, bona eğitimi, kulak eğitimi, gitar eğitim derslerinin çok açılı çekilmiş videolar ile detaylıca anlatıldığı bir gitar eğitim projesi. 22 yıllık eğitimcilik tecrübem ile söylüyorum ki; gitar eğitiminde ki en önemli sorun konunun nasıl öğretildiği değildir; öğretilen konunun nasıl çalışıldığı dır. Öğrenci yanlış çalışıyor ise teknik ve bilgi yanlış olacak bundan dolayı sonuç başarısızlık olacaktır. Bu yüzden öğrencinin her hafta çalışması gereken konuları da kaydettik. Size düşen sadece çalışmak için size en uygun üç günü seçip videoları bir kaç kez tekrar etmek ve zamana bırakmak çünkü bir yıl boyunca öğrenmeniz gerek çok fazla konu var.

Hayalim daha bitmedi; Projenin Türkçe kısmı tamamlandı fakat asıl istediğim Kürtçe, Farsça, Arapça, Ermenice, Yunanca, İngilizce dublaj ve alt yazılar ile bu topraklardan başlayarak tüm dünyaya ulaşmak.

Hayal edebildiğiniz her şey gerçekleşebilir.

İyi Çalışmalar

Behzat Cem Günenç